Однокаскадний красень, прогулянка до якого напевно стане найкращим варіантом провести колоритний зимовий або літній день в горах. Не відкладайте фотоапарати на дно рюкзаків: навколо обов’язково зустрінеться маса чарівних пейзажів Ґорґанського гірського масиву, пологий шлях по асфальтованій дорозі уздовж мальовничої річки Женець зі скелястими виступами і височенними смереками над стрімкою водою гірської річки.
Гук в Карпатах не єдиний у своєму роді. Але саме Женецький Гук став найулюбленішим серед туристів. А як інакше: до водоспаду прокладена 3-хкілометрова дорога європейської якості. Рівно стільки ж ще належить пройти подорожнім по грунтовій дорозі. Однак Гук залишається єдиним водоспадом з таким рівнем вседоступності.
Взимку цю відстань в обидва напрямки можна здолати на санях, запряжених місцевими конями, що робить дорогу значно коротшою і неймовірно колоритною.
Дивіться також: Програма вихідного дня «Гуцульський край» (Топ-5 місць)
Женецький Гук — молодий водоспад, який з’явився на карті після повені середини минулого століття. Потік води падає з висоти 15 метрів. Навесні, в період танення снігів, і після сильних злив водоспад, крім основного потоку, набуває безліч супутніх потічків, які перетворюють його в водний орган за зовнішнім виглядом і за характерним гулом.
Взимку Гук частково замерзає. І можна помилуватися обривами, які просто на ваших очах продовжують обростати величезними бурульками, перетворюючи зимові Карпати в мерехтливе на сонці царство Снігової королеви.
Навколо водоспаду облаштовані оглядові майданчики і місця для комфортного відпочинку: дерев’яні столи і лавки встановлені то тут, то там. Через потік перекинуті надійні містки, з яких відкривається ідеальна панорама для пам’ятних фотографій.
Гук добре проглядається і знизу, і зверху — оглядові майданчики і доріжки до них укріплені надійними поручнями (у всякому разі, відповідальні за безпеку відвідувачів на цій ділянці постійно підтримують захисні конструкції в належному стані, особливо в періоди великого напливу туристів). Після рясних дощів або при морозах за огорожі ходити стає небезпечно, і навіть дуже небезпечно: мокрі або обмерзлі камені не прощають бездумного бажання сфотографуватися на самому краю обриву. Самовпевнені «герої» ризикують привезти на пам’ять про Гук не так вдалі фотографії, скільки точний гіпсовий зліпок будь-якої з кінцівок.
Близько Гука знаходиться затишний сувенірний ринок. Глінтвейн з місцевих вин, карпатський чай з гірським медом або кава з перцем — ці напої допоможуть мандрівникам відігріти на зимовій прогулянці не тільки змерзлі долоні, але і міські казенні душі.
Вище Женецького Гука, на лівій притоці річки, знаходиться його менш знаменитий молодший брат — однокаскадний водоспад Нарінецький. Його висота 10 метрів.
Щоб не помилитися в маршруті, необхідно знати, що «лівий» і «правий» береги, притоки або інші орієнтири біля річки, визначаються за напрямком течії.
Практичні заняття: стаємо обличчям за течією річки, зліва від нас буде лівий берег, а з правого богу — правий. Поки нічого дивного? Дорога на Гук прокладена вздовж річки Женець. До водоспаду ми йдемо проти течії, тому до Нарінецького водоспаду слід звернути правіше, хоча в путівнику абсолютно точно вказано саме «ліва притока».
Цей водоспад не вказано на туристичних картах, тому запишіть його точні координати на всякий випадок:
48°23’11.0″N 24°31’23.0″E
48.386389, 24.523056.
Постійної стежки до нього немає, тому для тих, кого вабить гірська романтика і хочеться поблукати серед корчів: за президентською резиденцією В.Ющенка поверніть направо поблизу притоки Нарінець, яка впадає в Женець, і піднімайтеся вгору близько півгодини. Якщо йти постійно уздовж потоку, то пропустити водоспад неможливо. Якщо рухатися уздовж струмка не буде змоги, то намагайтеся не заглиблюватися в ліс і орієнтуватися на шум води. У дощове літо Нарінецький можна почути здалеку навіть в серпні.
Туристичні маршрути
До Женецького Гуку і від нього прокладено безліч туристичних маршрутів. Один з них, наприклад, починається зліва від КПП і веде на Хом’як (1542 м). Це Східно-Карпатський туристичний напрямок протяжністю 8 км — близько 4 годин пішої ходи, маршрут маркований червоною смугою між двома білими.
З протилежного боку від КПП бере початок маршрут з жовтим маркуванням на гору Круглояворник — 5,5 км на 2,5-3 години пішого ходу.
Наступний популярний маршрут прокладений через долину Хом’як до урочища Женець — маршрут з зеленим маркуванням протяжністю трохи більше 6 км (починається не від Гука, але приводить саме сюди).
З огляду на різкий набір висоти на маршруті і крутизну спуску, на дорогу слід виділити весь день: спозаранку вийти на старт, в обід перекусити бутербродами під Хом’яком, а до вечора спуститися до Женецького Гуку, в розрахунку повернутися в селище до сутінків.
Дивіться також: Відпочинковий центр Карітас-Спес «Яблуниця»
Якщо вам пощастило приїхати в гори вперше або ви просто нікуди не поспішаєте, цей маршрут легко можна розтягнути на декілька днів: за першу добу піднятися на полонину під Хом’яком, розбити табір і піднятися на вершину гори (підйом займе від 20 хвилин до години, в залежності від вашої фізичної підготовки). На полонині місць для стоянки більш ніж достатньо, а панорама в погожий день відкриває красу Чорногірського хребта і масиву Горгани. У безпосередній близькості цілий рік знаходиться джерело води, а з літа тут же у гуцулів-пастухів можна купити свіже молоко і сир.
Водоспад Нарінецький розташований на південному схилі хребта Явірник. Якщо ви находилися по Горганах, спуститися можна стежкою з полонини Явірник, через Нарінецький водоспад, а там по дорозі прогулятися і до Женецького Гука.
Як доїхати до Женецького Гука
Якщо ви вже в Татарові або Микуличині, то немає нічого простішого, ніж сісти на будь-який рейсовий автобус і проїхати 10-15 хвилин. Попередьте водія, що хочете вийти перед поворотом на Гук — вас неодмінно доставлять в потрібне місце. Далі необхідно за вказівником перейти залізничне полотно, на контрольному пункті оплатити прохід до водоспаду (близько 10-20 гривень з людини, за проїзд автотранспорту стягується окрема плата). І йдіть прямо годину-півтори.
Читайте інші статті на нашому сайті >>>
До дачі екс-президента В.Ющенка вас буде вести асфальтована дорога, а далі — дорога простіша — грунтова. У розпал туристичного сезону біля Гука і по дорозі до нього можна смачно поїсти в місцевих ресторанчиках — колибках.