BelarusianEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanishUkrainian

Сюди Бог кличе кожного

Меню

Рош-ха-Шана

Дати проведення свята: 7 вересня (в 2021 році).
Рош а-Шана (івр. ראש השנה) — «голова року» — Новий рік всіх, хто сповідує іудаїзм, зокрема євреїв. Святкують іудейський Новий рік Рош-ха-Шана два дні поспіль в молодий місяць осіннього місяця тішрей (Тішри) за єврейським календарем (припадає на вересень або жовтень). З цього дня починається відлік днів нового єврейського року. За легендою щорічно в цей день Всевишній творить суд над людством, передбачаючи, що має статися з людьми в наступаючому році.

Святкування єврейського Нового року. Свято Рош-ха-Шана святкується протягом двох днів, які носять назву «йом-ха-аріхта» («один довгий день»), в цей час заборонена будь-яка робота, крім приготування їжі. Відповідно до єврейської традиції, десять днів молитов і каяття, звані «Дні трепету» або «Десять днів каяття», від початку свята Рош-ха-Шана до Йом-Кіпур (Судного дня) — це час, коли на небесах виноситься рішення: кому жити, а кому — померти. Молитовні служби в ці дні повинні вплинути на рішення Творця. У богослужінні на Новий рік за єврейським календарем переважають мотиви самоаналізу і покаяння. Проте, щира віра в те, що Господь бажає всім добра і благополуччя перетворює цей день на свято.

На свято Рош-ха-Шана протягом двох святкових діб євреї ходять в синагогу, де моляться і слухають священні звуки шофара — бичачого рогу, волають до людської совісті. У шофар сурмлять в синагозі під час ранкової молитви, сто раз в кожен з двох днів свята. За традицією шофар повинен видавати три різних звуки: довгий, який поступово знижується; короткий, жалібний і уривчастий; різкий. «Трубний глас» слухають стоячи. Шофар ніколи не був для євреїв просто музичним інструментом. Звук шофара означає, що віруючий повинен подумки озирнутися на минулий рік, дати самому собі і Творцеві духовний звіт за всі свої вчинки, слова і думки за минулий рік і прийняти рішення, як виправити недоліки і провини, як повернутися до Бога.

Вважається, що в свято Рош-ха-Шана на Небесах вирішуються долі всіх людей: вони описуються в Книги Життя і скріплюються особливою печаткою, яка визначає наперед весь прийдешній рік. Когось чекає багатство і честь, хтось проведе цей час в мріях про солодке життя, інших же можуть очікувати невдачі, горе, хвороби — все це залежить від того, як людина провела попередній рік, чи заслуговує вона божественних почестей чи ні. У цей день послідовники іудаїзму благословляють один одного словами «Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік».

Читайте також: «Дорогою до Царства Небесного».

Напередодні першого дня свята Рош-ха-Шана і в ніч другого дня запалюють святкові свічки. В основному виконання цієї заповіді покладено на жінку — господиню будинку; вона запалює свічки за всіх членів сім’ї. Якщо жінка не може запалити свічки, за неї це робить чоловік або хтось інший. Чоловік, що живе один, також зобов’язаний запалювати свічки і робить це сам. Прийнято запалювати як мінімум дві свічки. Деякі жінки додають по одній свічці на кожного зі своїх дітей.

Традиційні страви на Рош-ха-Шана. У кожен з двох вечорів свята і в кожен з двох його днів влаштовується святкова трапеза, що починається проголошенням благословення на хліб. На цих застіллях збирають всю сім’ю, а якщо є можливість, запрошують гостей. Під час святкування Рош-ха-Шана на традиційному святковому єврейському столі можна побачити:

    • халу — круглий хліб, форма якого нагадує про завершення ще одного кола (року) і про початок нового кола нашого життя;
    • голову риби або бика як символ першості в житті (потрібно бути завжди «в голові», а не «в хвості»);
    • гранат і порізану кільцями моркву, що символізує достаток і золоті монети;
    • яблука з медом, щоб рік був солодким, як мед, і гранати, щоб добрі справи і вчинки множилися, як зернятка в цьому плоді.

Після благословення на хліб, його умочують в мед, який символізує надію, що новий рік буде солодким. Коли більша частина шматка хліба з’їдена, беруть шматок яблука і теж умочують в мед. Перед тим як з’їсти цей шматок яблука, слід сказати благословення. А після того вимовляють: «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб новий рік був для нас добрим і солодким».

Читайте інші статті на нашому сайті >>>

У перший день Рош-ха-Шана після денної молитви, але до заходу сонця, роблять звичай, званий Ташла ( «скидання гріхів»). Віруючі збираються біля річки або іншої водойми, в якій водиться риба, для того, щоб символічно кинути свої гріхи у воду, немов викидають все погане і неприємне, що було в минулому році і вимовити відповідні молитви.

Джерело: https://file.liga.net/holidays/rosh_a_shana

Курс валют:

EUR

42.00 UAH

USD

41.70 UAH

Оплата на сайті:

Сторінка в Facebook

надішліть запит і наш адміністратор зв'яжеться з Вами найближчим часом

Ми зберігаємо ваші дані в безпеці і не передаємо третім особам